İş hayatı, günümüzün psikolojik savaşların verildiği, streslerin yaşandığı ve para kazanma savaşında verilen tüm emeklerin sağlandığı bir dünyadır. Bu iş dünyasında yer alan yöneticiler, bir şirketin sadece gelirini ve geleceğine yönelik başarısını düşünerek çalışmaktadırlar. Bu yüzden bir şirket yada herhangi bir işyerinin başındaki yöneticiler, çalışan kişiler için işten soğutma derecesine kadar getiren bir olumsuz durumu taşıyabilmektedirler. 

Kaçınılması gereken 5 yönetici tiplerinden ilkini sahneye aldığımızda;

Şirketi ve kendi çıkarı uğruna yaşayan acımasız bir yönetici

Bu yönetici tipi tehlike çanlarının, bir çalışan için çalması gereken ve kaçınılması gereken bir yönetici tipidir. Bu yönetici sizin kaç çocuğunuz olduğuna, ne için çalıştığınıza ya da borçlarınıza önem vermeden sizin yanlış bir hatanızda gözünüzün yaşına bakmayabilir. Kısacası bu gibi yöneticiye sahipseniz kendinizden emin olmanız ve işinizi gereği gibi dosdoğru yapmanız, sizi tehlikeli yönetici tipinden korkutacaktır.

Güler yüzü ve  tatlı diliyle yılanı dileğinden çıkaran bir yönetici

Korkulması gereken 2.tip yönetici de asla maskesinin ardındakini göremeyeceğiniz bir yöneticidir. Bu yönetici sizin zaaflıklarınızı kullanarak, sizi izleyerek ve gözlemleyerek en ufak bir hatanızda sizi harcayabilir. Ya da başka birine kafayı takmışsa sizi bu amaç içinde kullanabilir. Yani bir başkasının canını yakmak için farkında olmadan size casusluk yaptırarak, diğer bir çalışanın işinden kovulmasına neden olabilirsiniz.

Duygularında çeşitlilik Ani öfke-ani mutluluk-ani kalp kırma ve ani bağırmalar

Bu durumları kendi yöneticiniz için yaşıyorsanız, iş verimliliğiniz her ne kadar yüksek olursa olsun siz yöneticinizin özel hayatında gel gitlerine göre bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Yani bu duyguların ortaya çıkış sebeplerine göre bir tavır takınmanız ve kendinizi buna göre hazırlamanız size çeşitli duygu selselesinden kurtaracaktır. Böylece resmiyet içerisinde kendinizi en iyi bir şekilde tutarak ve duygularınıza hakim olarak  3.tip yöneticiden kurtulabilirsiniz.

Yalaka, sulu, ne dediğiniz bilmeyen yönetici tipleri

Bir çalışan olarak size yöneticiniz, çeşitli yaklaşımlarda bulunabilir. Belki bir iş arkadaşınızdan size çok daha samimi davranır, belki çok yakındır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta siz bu tarz bir yöneticiye özel olan bir insan olmadığınızdır. Bu sebeple yöneticinizin bu tarz yaklaşımlarına güvenmeyerek kendinizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz.

Hislerinizde sürekli kötü algıladığınız, sizi geren ve sizi anlamadığını düşündüğünüz yönetici tipi

Yöneticilik hizmeti ile bünyesi altında çalıştığınız Son 5.tip yöneticimizde ise kaçınılması gereken, sizin hissettiklerinizdir. Eğer size hiçbir şekilde sıcak bir yaklaşım sağlamıyorsa, o yönetici ile yakınlaşmaya çalışmayın. Kendi halinize bakın. Zaten başarılı bir iş yapıyorsanız, sizi bilen biliyordur. Bu yüzden kendi işinize odaklanarak, bildiğinizi yapın. Sizin işinizden edecek bir yaklaşımı, kötü hisleri taşıdığınız yöneticilere karşı göstermeyin.