Günümüzde iş verimliliği ve çalışma saatleri konusunda ele alınan bazı konular, birçok çalışan ve işveren arasında gündemde yer almaktadır. Bu nedenle bir çalışmanın sonuç olarak nasıl bir etki getirileceği düşünülerek belirlenmesi, yapılan işin kalitesini de o denli arttıracaktır. Bu nedenle uzun çalışma saatlerinin, verimin en yüksek alınacağı zaman ile endekslenmesi iş hayatını olumlu etkileyen etmenlerin başında gelmektedir.

Verimli olmak şudur;

  • İşe odaklanmayı arttırır,
  • Yapılan hizmetin ve işin kalitesini yükseltir,
  • İşin isteyerek yapılabilmesini imkanlı hale getirir,

bunun gibi bunun gibi daha birçok unsur ele alındığında, verimli çalışmanın etkileri çok daha etkili olabilmektedir. Çünkü uzun çalışma saatleri, yorgun bir zihin ve motivasyon düşüklüğü gibi olumsuz duygular taşıdığından stresi de arttıracaktır.

Verimli çalışmak adına atılacak en büyük adımlardan bir tanesi işi severek yapmaktadır. İş yükünü ve çalışma saatlerinin fazladan arttırılması yorgunluğu, psikolojik rahatsızlıkları ve sağlığı ciddi derecede etkilemektedir. Çünkü belirli bir yaştan sonra uzun çalışma saatleri altında kalan bir bireye ayrıca, sağlık sorunları da eklenmektedir. Bu konuların tek sebebi verimlilik olmadan çalışmak ve işe dayalı stresin bol olmasıdır. Bu nedenle verimli çalışılarak hiçbir sıkıntı yaşamadan işin bitirilmesi ve zihin açıkken bazı adımların atılması gerekmektedir. Böylece, başarı bir bireyi takip edecek  ve bir işin normalden daha fazla çalışmasını gerektirecek bir durum ortada kalmayacaktır.

Peki Verimli Çalışmak Nasıl Olmalı?

Verimli çalışmak için gereken en büyük unsur kişinin kendisin planladığı bir stratejidir. Bu stratejiyi baz alan bir çalışan, işinde başarılı bir kariyeri de elde etmiş olur hem de zamanını çok iyi bir şekilde değerlendirmiş olmaktadır.

  • İşin sıralanması ve bir düzene koyulması gerekmektedir.
  • İşin kalitesi, sorumluluğu ya da zorluğuna göre önceden bir plan yaparak kendinize göre bir ayarlama yapabilirsiniz,
  • Bulunduğunuz ortamda ihtiyacınız olan araç ve gereçlerin mutlaka olması şarttır. İşinizde aksaklık çıkarmayacak her bir unsur, verimlilik konusunda beklentilerinizi alabilmenizi sağlayacaktır.
  • Verimli çalışmanın altın kurallarından bir tanesi odaklanma ile gelmektedir. Bu nedenle zihninizi iş sırasında işe yönelik bir düşünce formuna sokmalı ve sizi bölen şeylerden uzak durmalısınız. Böylece işe dayalı eğiliminiz daha çok artacak ve verimli bir çalışma sergilemiş olacaksınız.
  • Diğer önemli bir konusu ise küçük, büyük, zor ve kolay işlerinizi belirli bir plana dahil edin. Hangisi sizi daha çok rahat ettirecekse o işten başlayın ve karmaşık gitmeyin. Küçük işleriniz size kolay geliyorsa onlara yönelin eğer zoru yapmak sizin daha verimli olmanızı sağlayacak ise, zor olana yönelmeniz sizi epey bir rahatlatacaktır.

Eğer uzun çalışma saatleriniz bile olsa, kendinize küçük molalar vermeli ve çok sıkmadan işlerinizi kaliteye göre yapmaya çalışmalısınız.