Online olarak sunulan hizmetlerden bir tanesini de, işe alım süreçlerinde internet üzerinden görüşmeler oluşturmaktadır. İşe alım konusunda yeni sayılan bu yöntem, online olarak bir iş mülakatını elverişli bir hale getirmektedir. Böylece, işe ihtiyacı olan firmalarda büyük bir yükten kurtulmuş, işe alım süreçlerini hızlı bir hale getirmiştir.

Online mülakatın genel olarak etkisi;

 • Uzak bir şehirde kalan adaylar ile online olarak görüşebilme imkanı sağlamaktadır,
 • İşe alımda epey bir yararlı olan unsurları taşımaktadır,
 • Ayrıca çalışan bir işçinin yeni bir iş arayışında Online Mülakat, tamamen kurtarıcı niteliğindedir

Bu gibi etmenler online mülakatın olumlu etkilerini yansıtmaktadır. Yüz yüzde görüşmeden de kamera yardımı ile internet aracılığıyla işe almak için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Böylece bir adayın, firmaya iş görüşmesine gelmesine gerek kalmadan, online mülakat ile hızlı bir görüşme imkanı sağlanarak, işe alım sürecinde bir karara varılabilmektedir.

Online mülakatta özellikle yurt dışında bulunan adayların, şirketin merkezine gelmeden görüşme zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. Bu sayede direk olarak görüşmeler online olarak yapılmakta ve yetkili bir kişi ile görüşmeler neticesinde adayın firma için çalışıp çalışmayacağı belirlenebilmektedir.

Online Mülakat Gerçekten Mükemmel Bir Sistem mi?

Online hizmet birçok yararlı unsurlara sahiptir. Kısacası pozitif yanları oldukça fazladır. Günümüz içinde bu durum, çeşitli amaçlarla tanıtmalardan, reklamlara ve diğer önemli unsurlara kadar kullanılmaktadır. Fakat online mülakat sistemi her ne kadar uzaktaki bir iş başvurusu yapmak isteyen aday ile  görüşmeyi mümkün kılsa da, bazı ufak çaplı problemleri de doğurabilmektedir.

 • Bu problemlerde birebir görüşme imkanı bulunmamaktadır,
 • Yüz yüze görüşme olmadan bir adayın fiziksel hareketleri ve vücut dili anlaşılamaz,
 • İnternet bağlantısında ya da takılmalar neticesinde aday kendini doğru olarak tanıtamayabilir,
 • Bağlantı sorunu yaşandığında gerginlikler yaşayabilir ve bu görüşmeyi olumsuz yönde etkiler,
 • Yönetici adayı için bu durum pekte sağlıklı değildir, özellikle önemli bir mevkii için online mülakat olmadan yüksek mevkilerde özel olarak bir görüşme yapılması gerekmektedir.

Tüm bu unsurlar iki insan ilişkilerinin her ne kadar online olarak sürdürebildiğini gösterse de, bazı dezavantajlarının da olduğu gerçektir. Bu yüzden iş görüşmeleri sırasında bir adayın tüm yeteneğini ve çalışma prensiplerini anlayabilmek için, verimlilik esası içinde bir görüşme yapılması gerekmektedir. Bu görüşmenin şirketin lehine olan ve online bile bir görüşme gerçekleştirilse, iki tarafın bağlantılarının ve ses düzeneklerinin çok iyi çalışması gerekmektedir. Çünkü sürekli olarak gidip gelen bir ses, bulanıklaşan bir görüntü ve bağlantı yavaşlığı, online mülakatın zehire dönüşmesini sağlamaktadır.

Online mülakatta dikkat edilmesi gereken unsur,

 • Sessiz bir ortam,
 • Dikkatinizi görüşme sırasında dağıtacak öğelerden ya da kişilerden muaf olmak,
 • Kesinlikle yalnız olmaya dikkat etmek, telefonunuzu gerekirse kapatmak,
 • Görüşmeye sanki gerçekten yüz yüzeymiş gibi hazırlanmak

önemli unsurlardandır.