İşten çıkarılma olumsuz hissedilmesine neden olur. Hayatın normal ve sorunsuz ilerlediği düşünülürken beklenmeyen bir şekilde işten çıkarılmak insanın ciddi anlamda ruh halini etkileyebilmektedir. Bu da gelecek kaygısının yeniden oluşmasına, geçim derdine ve tekrar yeni bir iş arama sıkıntılarını beraberinde getirmektedir. Fakat bazı hallerde işten çıkarılmanın hemen sonrasında yapılan bazı hatalar bulunmaktadır. Bu hatalar ele alındığında hakkınız olan şeyi bile alamamanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden iş dünyasında kendinize düşen payda bir söz sahibi olmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken hakkınızı arayabilmeye olan inancınızı bulabilmektir.

Bazı izlenmesi gereken adımlar ile işten çıkarılma ile sonuçlanan 6 kritik hatanın önüne geçilebilir. Bunları sıralarsak,

1.Kritik Hata

İşten çıkmanız hükümleri tamamen yasal bir çerçevede gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani işveren sizi sebepsiz bir yere artık işe gelmiyorsun diye bir yaklaşımda bulunamaz. Bu nedenle eğer böyle birşeyle karşılaşmış ve işveren sizi işten çıkardığını geçerli bir sebep olmadıkça beyan etmiş ise, burada 1. Kritik hataya düşmemeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda direk olarak işe gelmemeniz taktirde, sizin yasal olarak hakkınız art arda işe gelmeme durumu, işveren lehine geçmiş olmaktadır. Bu yüzden işverenin kesin işten ayrıldığınızı belge ile imzalatması gerekmektedir. Söz ile işten çıkarılma işleminde işe gelmemeniz yasal haklarınızdan mahrum olmanıza neden olacaktır.

2.Kritik Hata

İşverenin fesih bildirimini yani sizin iş hayatınızı sonlandıracak bildirimi kesin ve açık bir şekilde yapmalıdır. Eğer yapmıyorsa ve işten çıkarılan biri olarak gurur yapıyorsanız, böyle bir durumda bazı haklardan da mahrum olabilme durumu doğmaktadır.

3.Kritik Hata

Verimlilik düzeyinizin düşük olması ve sürekli işe geç kalarak iş bütünlüğünü bozmaya yönelik eğilimden dolayı işten çıkarma gerekçelerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer performans düşüklüğünüz yoksa, işinize doğru bir şekilde gidip geliyorsanız burada sizi işten çıkarma gerekçesi bulunmamaktadır. Bu nedenle burada yapmadığınız bir şey yüzünden işten çıkarılmaya sessiz kalmanız ve kendi adına savunma yapmamanız, iş kariyerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

4.Kritik Hata

Yapılan en büyük hatalardan biri gerçek olmayan güvendir. Bu güven sizin tamamen yasal haklarınızdan uzaklaştırır ve kariyerinizi olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden işten ayrılma ile ilgili tüm belgeleri doğru bir şekilde okumaya gayret edin. Gerekirse tüm maddeleri okuyun ve karşınızda size bu belgeleri imzalatacak kişinin ne düşüneceğini umursamayın.

5.Kritik Hata

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda yazılı belge, sözleşme ya da diğer işten çıkartıldığınıza dair belgelerdir. Eğer size işten çıkarılmanızın ardından belge verilmiyorsa sakın yasal olarak işten ayrıldığınızı düşünmeyin. Böylece alacağınız tazminattan da mahrum kalırsınız, diğer yasal haklarınızdan da yararlanamazsınız. Bu durumda mutlaka, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Danışın ve sorununuz anlatın.

6.Kritik Hata

İşten çıkarıldığınızda ümitsizliğe düşmeyin ve bu işten kazandığınız deneyimi düşünerek başka yerlere başvurun. Eğer kendinize güveniniz var ise, hatalara sebep vermeden, iş yaşamınıza başarılı bir şekilde devam etmeyin ve 6. Kritik hataya düşerek umutsuzluğu arkadaş edinmeyin.