İş dünyası hassas bir kavramdır. Özellikle bir işletmeci olarak iyi bir statüye sahipseniz kısaca patronsanız, şirketiniz, işletmeniz ya da daha küçük bir isim ile çalışmakta olduğunuz firmanız için doğal olarak eleman ihtiyacınız doğmaktadır. Burada doğru adayı seçmenin önemi büyüktür. Ayrıca, şirketinizde yeni adayın çalışırken bir firma adına verimli olması çok daha önemlidir. Bu yüzden çalışanın, şirketinizin ihtiyaçlarına ve aleyhine zıtlık oluşturmayacak durumları ortaya çıkarmaması gerekmektedir. Buna da ayrı bir şekilde  dikkat edilmesi gerekmektedir.

İşe alım sürecindeki amacınızı ve taleplerinizi iyi belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü bu belirlemenin ortaya çıkardığı amaç, sizin ve firmanızın lehine gerçekleşecektir. Bu yüzden size iş başvurusunda bulunan bir aday ile,

  • Rahat bir dil kullanılması ve bazı kilit sorular sorulması önemlidir,
  • İşe başvuran adayın verimlilik esasında, şirketinize ne kadar faydalı olacağını anlayabilmeniz gerekmektedir,

İşe alım süreçlerinde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi, güzel ve başarılı bir elemanın baskı ile kaçırılmasıdır. Bu baskının sonucu genelde beklenileni alamama yönünde de gelişmektedir. Bu yüzden karşınızda işyerinizde çalışmak isteyen bir adayın, kendini her koşulda en iyi şekilde iyi ifade edebilmesini sağlayın. Kendi hakkındaki özelliklerini ve şirketinizde nasıl bir çalışma sergileyeceğini anlatması işe alım sürecinde kritik bir önem kazanmaktadır.

İşe Alım Sürecinde Soruların Önemi

Sorular bir insanı tanımamızı sağlayan cevapların oluşmasını sağlar. Özellikle bu sorular doğru bir adayın seçilmesi konusunda çok büyük bir öneme sahiptir. Soruların bu yüzden ezberci bir yaklaşımla değil, işe başvuran adayın her bir düşüncesini ve fikrini ortaya dökebilecek bir şekilde ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu yüzden, kimi zaman özel, kimi zamanda iş motivasyonuna yönelik sorular yöneltilerek istenilen cevap alınabilmektedir.

Ayrıca bu sorularda;

  • Firmanızı nereden bulduğunu ve bu işe neden başvurmak istediğini,
  • Firmanızda hangi mevkide yer alacak bir çalışma sergilemek istediği de önemlidir. Eğer sizin eleman ihtiyacınız olduğu bir alanda bir iş başvurusu gerçekleştirmişse, yapılması gereken nasıl bir tecrübeye sahip olduğunu öğrenmektir. Bu yüzden buna dayalı ve istediğiniz cevabı alabileceğiniz bir soru sorulması da gerekmektedir.

İş hayatında nelere sahip, nasıl çalışmayı seviyor, planları neler, evli mi ya da bunun gibi sorularda işe alım sürecinde sorulabilecek sorulardandır.

Önemli olan karşınızdaki elemanın size yalan söylemesini sağlamayacak ve tüm samimiyeti ile size yaklaşmasını sağlayacak bir yaklaşım sergilemenizdir. Böyle bir yaklaşımın kazancı sizin firmanıza doğru ve dürüst bir eleman almanıza yardımcı olmaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta da, işe almak istediğiniz yeni bir eleman eğer tecrübesi fazla yoksa, bu tecrübesizliği olumsuz olarak değerlendirmemektir. Çünkü tecrübesiz bir kişinin işi öğrenmek isteği bir çaba, tecrübeli bir kişinin rahat ve önemseme kavramı olmadan yaptığı işten çok daha verimli neticeler alabilmesini sağlayacaktır.