Kariyer koçluğu kendine en uygun işi bulmak isteyen ya da bulduğu işte potansiyelini en etkin biçimde kullanma yollarını arayan insanların yardım aldığı müessesedir. Çoğu kişi maddi ya da sosyal kaygılarla istediği işten bambaşka işlerde çalışmalarını sürdürür. İş dünyası yaptığı işi sevmeyen ve bu nedenle iş motivasyonu ve sonuç olarak da başarı elde edemeyen insanlarla doludur.

Tüm bu durumlardan şikayet eden çalışan, iş değiştirmek istediğinde bir kariyer koçu ona doğru iş seçimi için rehberlik edebilecektir. Ya da iş hayatına yeni atılacak olan fakat hangi alanda çalışacağı konusunda tereddütleri olan kişiler de bir kariyer koçu yardımı ile kendine uygun işi bulabilecektir.

Bir Kariyer Koçu ile Çalıştığınızda

  • Yetenekleriniz, ilgileriniz, beklentileriniz doğrultusunda size en uygun işi bulabilirsiniz.
  • Yapacağınız iş konusunda, kendinizin potansiyelini fark ederek motive olabilirsiniz.
  • İş değiştirdiyseniz yeni işe alışma süreci ve yeni pozisyonunuzda kendinize güven kazanma konusunda yardım alabilirsiniz.

Öyleyse bir kariyer koçu tutmanın katma-değeri nedir? Bir kariyer koçu size göre kişiselleştirilmiş hedefler sahnesi kurar, gelişiminize odaklanmanıza yardım eder ve koçluk seansları boyunca devam eden bir destek sağlar. Bir kariyer koçuyla çalışmak kendi kendinize yapacağınızdan muhtemelen daha iyi şekilde hedefler belirlemenize ve iş için yaptığınız çalışmalardan mesul olmanıza yardımcı olur. Sürecin ve başarınızın sürücüsü sizsinizdir.

Kariyer geliştirme ve işgücü piyasası uzmanlıklarında kariyer koçları, istediğiniz ücreti, kişisel hobi ve ilgilerinizi, bulunduğunuz yeri, işgücü piyasasını ve eğitim imkanlarını da hesaba katarak sizin yeterliliklerinizi, deneyimlerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi geniş bir perspektife yerleştirirler. Danışmanlık ve öğretme kabiliyetiyle bir kariyer koçu ayrıca kişisel olarak aslında neyi en çok önemsediğinizi anlamanızı da destekler, ya da zor kararlar vermenize, kriz dönemlerini atlatmanıza yardımcı olur. Bir kriz zamanı mesela heyecanla başvurduğunuz bir işten red mektubu aldığınız bir durum olabilir. Kariyer koçları müşterilerini stajyerlik ve iş bulma konusunda destekler. Ayrıca insanlara çalışanlarıyla aralarındaki anlaşmazlıkları halletmeleri konusunda önayak olurlar. Birçok örnekte kariyer koçları müşteriyle kazan-kazan yöntemiyle ilerler. Bir hedef tanımlandığında her ikisi de sonuç odaklı çalışmakla uğraşır. Sonuçlara ulaşıldığında başarılar kutlanır: başarılı bir görüşme, yeni iş teklifi, bir terfi, yeni bir yetenek, rekabet vb…

Bir koç akıl hocasına benzer. Birçok insanın geleneksel olarak aile üyelerinde gördüğü rolü üstlenebilir. Aile üyelerinin destekleyip rehberlik etmesi gibi davranırlar. Tabi koç, aile üyelerinin sizin sınırlarınız ve gelecek hedefleriniz gibi konularda peşin hükümlü yaklaşımını göstermeyecek, objektif bir yol gösterici olacaktır. Sayısız endüstriden sayısız yöneticiyle ve çalışanla görüşmüş bir koçla konuşmak zengin bir bilgi ve deneyim deryasına girmenizi sağlayıp, çeşitli başarılı insanların tekniklerinden ve stratejilerinden sizi haberdar edecektir.