Kariyer planlamanızda bazı değişiklikler yapmak istediniz ve yeni bir işe başladınız diyelim. Seçtiğiniz bu işin size uygunluğunu değerlendirirken aynı zamanda da bir an önce işinize odaklanmak, iş yerinizdekilerle birlikte ortak noktalar oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için size önereceğimiz şu beş tane taktik sayesinde yeni başladığınız işe daha çabuk adapte olma fırsatı yakalayabilirsiniz:

  • Takımın parçası olmaya çalışın

İş yerinizdeki herkesle tanışmaya çalışın. Bunu yaparken yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmemelisiniz. Sizin için doğru meslek olduğuna inandığınız bu yeni çalışma alanında ne kadar çok kişi ile doğru iletişim kurarsanız kendinizi o kadar rahat hissedersiniz. İnsanlarla kuracağınız iletişim sayesinde kendinizi doğru bir şekilde ifade edeceğiniz için takım arkadaşlarınızın sizi daha net tanımasına yardımcı olursunuz. İlk etapta oluşturmaya çalıştığınız sıcaklık sizi daha cana yakın kimliğe bürüyecek ve var olan takımın bir parçası olmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Soru sormayı ihmal etmeyin

İşinizle alakalı merak ettiklerinizi takım arkadaşlarınıza veya yöneticilerinize sormaktan çekinmeyin. Soru sormak sizin yapacağınız işi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecektir. Ayrıca sorduğunuz sorular karşısında alacağınız cevapları not etmeye çalışın. Not almanız ileride işinize çok yaracaktır ve izlenimiz de olumlu bir şekilde devam edecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek nokta; gereksiz sorular sormamaktır. Sırf ilgili gözükebilmek için yapacağınız rol ilk izleniminizi olumsuz etkileyebilir.

  • Masanızı rahat edebileceğiniz şekilde düzenleyin

Ofisinizdeki masa sizin en rahat edeceğiniz ortamınızdır. Unutmayın ki masada bulunan her nesne sizinle ilgili ipucu vermektedir. Masanızın çok kalabalık olmasından ziyade sade ve şık olmasını sağlayın. Sizi gülümsetebilecek nesneleri bulundurmanız işinizdeki adaptasyon sürecinizi de hızlandırmaktadır. Eşyalar kişilik ile ilgili özellikleri yansıtacağından dolayı iş arkadaşlarınızın sizinle sohbet edebilmesini sağlayan ortak noktalarınızın da oluşmasını etkileyebilir.

  • Rahat olmaya çalışın

İşinizdeki ilk günleriniz ister istemez gerginlik içerisinde geçecektir ama bu durum sizi içe kapanık biri haline getirmemelidir. Çalışma arkadaşlarınızla diyalog kurmaya çalışın. Sahip olduğunuz özel bir beceri bundan bahsederek daha sonrasında konuyu iş ile ilgili bölüme getirmeye çalışın. Böylelikle hem kendinizi tanıtma fırsatı bulursunuz hem de arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizin pekişmesini sağlarsınız.

  • Ofisi incelemeye çalışın

Ofiste neyin nerde olduğunu öğrenin. Kafeteryanın yerini bilin, fotokopiyi nerde çekeceğinizi öğrenin. Bulunduğunuz ortamı sahiplenebilmek için biraz dolaşın ve bakın. Neyin nerde olduğunu öğrendikçe bilinçaltınız iş yerini sahiplenmeye başlayacaktır ve bu durum hareketlerinize yansıyacaktır. Zaman içerisinde kazanacağınız yetkinlik işinizin ilk günlerinde sağlam temeller üzerine kurulmaya başlayacaktır.

Siz de önerilerimiz doğrultusunda hareket etmeye çalıştığınızda işteki ilk günlerinizin daha kaliteli geçtiğini fark edeceksiniz. İş yerinize ve takım arkadaşlarınıza karşı sergileyeceğiniz rahat tavırlar herkesle iletişim kurmanızı kolaylaştıracağı gibi adaptasyon sürecinizin hızlanmasına da yardımcı olacaktır.