İş görüşmesi ve mülakat zamanları, iş arayan kişinin dönüm noktalarıdır, bu noktalarda istediği işi elde etmek isteyen adayın dikkat etmesi gereken konular vardır:

1-İşvereninizi Tanıyın

Görüşme ön araştırma yapıp sizinle görüşecek olan işe alım müdürü gibi kişiler hakkında bilgi sahibi olun.
Onları biraz olsun tanımanız, size neler soracakları, sizden beklentileri, aradıkları gibi konularda hazırlıklı olmanızı sağlayacak ve istenilen cevapları verebilmeniz için katkıda bulunacaktır.

2-Mülakat Alıştırması Yapın

Her yerde bulabileceğiniz en yaygın kullanılan mülakat sorularını, görüşmeye gitmeden kendiniz cevaplayın. Böylece hem sorular hakkında bir ön bilginiz olacak ve mülakatta ilk kez karşılaşmayacaksınız, hem de verebileceğiniz cevapları düşünüp detaylandırarak önceden hazırladığınız için mülakatta başarı için önemli bir adım atmış olacaksınız.

3-Mülakata Uygun Giyinin

“Mülakat için nasıl giyinilir?” konulu bir araştırma yapıp kariyer basamağına çıkmaya hazırlandığınız görüşme için özenli bir hazırlık içine girin. Şık, sade, temiz, saygın bir görünüm elde ettiğinizde mülakata hazır hissedeceksiniz. Üzerinizde elbette aksesuar ya da mücevher kalabalığı olmamalı. Saç, dişler gibi vücutla ilgili bakımınız da yapılmış halde gitmelisiniz.

4-Dakik Olun

Hiçbir bahaneyle görüşmeye geç kalmayın. Hatta her ihtimali göz önüne alarak erken çıkıp görüşme yerine 10-15 dakika erken varın. Böylece görüşme anına kadar çalışma alanını gözlemleme şansınız da olacaktır.

5-İyi İlk İzlenim Bırakın

İşe alım müdürlerinin, görüşmelerin ilk 20 dakikasında önemli kararlar aldıklarına dair araştırmaları da göz önünde bulundurarak söyleyebiliriz ki, ilk izlenim her zaman çok önemlidir. Bu izlenimi iyi bırakmak için

  • İş yerine gittiğiniz andan itibaren asttan üste herkese nazik ve içten selam verin. Kimse kaba ve kibirli insanlarla çalışmak istemez.
  • Görüşme yapacak işe alım müdürüyle ne sıkı ne gevşek olan ayarında bir şekilde tokalaşın.
  • Görüşmenin ilk dakikaları olan selamlaşma süresinde rahat bir şekilde göz kontağı kurarak konuşmaya başlayın.

6-Özgün, İyimser, Odaklanmış ve Samimi Olun

  • Mülakat öncesi yapmış olduğunuz soru-cevap alıştırmasını da baz alarak size sorulan sorulara kısa, öz, net, açık, dürüst, doğal cevaplar verin.
  • Mülakatçıyı sıkan gereksiz yere uzun cümlelerle dolu cevaplardan kaçının.
  • Mülakatçı sizi kışkırtma eğilimine girse de asla başka çalışanlar hakkında olumsuz sözler söylemeyin. Konudan sapmayın, o ana odaklanın ki konu sizsiniz. Kendi yeteneklerinizden ve başarılarınızdan bahsedin.

7-Beden Dilini İyi Kullanın

Etkili beden dili şekilleri olan gülümseme, başla onaylama, sağlam bir vücut duruşu, göz kontağı, aktif dinleme halinde olma gibi özellikleri yeterince kullanın.

8-Soru Sorun

İşverenler, iş hakkında sorular soran adayları işe ilgili bulurlar. İşe olan ilginizi, mülakata gitmeden önce hazırlayacağınız akıllıca soruları görüşmede sorarak gösterin.

9-Kabul Edilip Anlaşmaya Varın

Başvurduğunuz işletmenin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kendi becerilerinizi pazarlamakta olduğunuzun farkına varın. Orada bir satış yapıp anlaşmaya varmak üzere bulunduğunuzu bilin.

10-Görüşmecilere Teşekkür Edin

Mülakatçılarınıza yüz yüze ya da e-mail yoluyla teşekkür edin. Nazik bir iletişim her zaman profesyoneldir.