Çalışma hayatı içerisinde bulunan çoğu birey gün içerisinde motive olamadıklarından veya mevcut motivasyonlarının düştüklerin yakınmaktadırlar. Peki motivasyonunuzu artırmak veya zaten yüksek olan çalışma isteğinizi en yüksek seviyede tutmak için, kendinizden ve yaptığınız işten daha iyi verim alabilmek için uygulayabileceğiniz birkaç püf noktasından bahsetsek nasıl olur?

  • İşinizin hangi kısmından keyif aldığınızı öğrenin

Her gün yaptığınız işle alakalı bir gruplandırma yapın ve hangi işi yaparken kendinizi daha mutlu hissettiğinizi keşfedin. Güne başlarken önce mutlu olduğunuz işten başlayabilirsiniz veya motivasyonunuzu oldukça düşüren çalışmadan sonra sizi mutlu eden bölüme geçerek üzerinizdeki negatif enerjiyi pozitife çevirebilirsiniz.

  • Çalıştığınız kişilerle kurduğunuz iletişimin netliğine önem verin

Çalışma arkadaşlarınızla veya yöneticinizle ilgili motivasyonunuzu düşüren herhangi bir durum varsa bunu görmezden gelmeye çalışmayın. Sorunu ertelediğinizde daha da büyüyerek size geri gelebilir. Kişilerle kurduğunuz iletişimde açık ve net olun. Ne istediğinizi karşınızdakine doğru bir üslupla anlatmaya çalışın. Böylece her gün işe gelirken huzursuz olmaktan kurtulursunuz.

  • Sorunları çözmenin sizin elinizde olduğunu unutmayın

Yaşadığınız sorun her ne ise mutlaka bir çaresi olduğunu bilmelisiniz. Sorununuzu açık bir şekilde dile getirmekten çekinmeyin. Her şeyin çaresi olduğunu bilmelisiniz. Çözülmeyecek hiçbir şeyin olmadığını bilmelisiniz.

  • Başarılarınız karşısında kendinizi ödüllendirin

Kazandığınız başarı küçük de olsa kendinizi şımartın. Doğruyu yaptığınız için kendinizi tebrik etmelisiniz. Fikirlerinizi, bedeninizi her zaman önemseyin. Başarılı fikirlerin o bedenden çıktığını asla unutmamalısınız.

  • Kendinizi sorgulamaktan kaçınmayın

Hangi konularda yetenek sahibi olduğunuzu düşünün. Kendinizi sorgulayın. Başarılı ve başarısınız yönlerinizi objektif bir şekilde değerlendirin. Başarısız olduğunuz konularla ilgili gerekirse uzman kişilerden yardım alın. Kendinizle yüzleşmeyi öğrenin ve olumsuz özelliklerinizden kaçmayın. Olumsuz olarak gördüğünüz her ne varsa onu düzeltmek için uğraşın. İnsanları suçlamak yerine sizde eksiklik olup olmadığını, hata yapıp yapmadığınızı gözden geçirmeye çalışın.

  • Kaçamaklar yapın

Motivasyonunuzun düştüğünü fark ettiğiniz an kendinizi farklı şeylere yönlendirin. Molaya çıkıp sevdiğiniz kahveden içebilirsiniz. Beş dakika ara verip istediğiniz ürünü internetten satın alabilirsiniz. Sevdiğiniz çikolatadan bir parça yiyebilirsiniz. O an dikkatinizi dağıtabilecek ne varsa yapmaya çalışın. Fırsatınız olmuyorsa bile bir bardak su için. Kapalı alanda çalışmanıza rağmen kafanızı kaldırıp yukarı baktığınızda üzerinizdeki enerjinin dağıldığını hissedeceksiniz.

Yukarıda saydıklarımız dışında fırsat bulabildiğiniz her an aynaya bakıp kendinizi sevdiğinizi söyleyin, sesini duyduğunuzda huzur bulduğunuz kişilerle kısa görüşmeler yapın, kişisel gelişim konusunda eğitim alın ve bunu gün içerisinde kullanmayı deneyin, bulunduğunuz pozisyon ne olursa olsun kendinizi daima küçük bir çocuk gibi görün ve mutlu etmeye çalışın. Gülümsemeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin. Belki de yapabileceğiniz en pratik ve kolay yöntem küçücük bir gülümseme olabilir. Işığınızı herkese yansıtmayı deneyin.